środa, 27 maja 2009

Poradnik: Jak wybrać Gi (kimono)?

Jeżeli zamierzasz ćwiczyć Brazylijskie Jiu Jitsu to nie obejdziesz się bez „gi” (czasami zwanym także „kimonem”). Nawet, jeżeli Twoim celem jest zostanie zawodnikiem MMA a nie BJJ, treningi Jiu Jitsu w gi mogą przyśpieszyć rozwój twoich umiejętności. Trening w gi sprawia, że kulanki będą bardziej techniczne a także poprawiają obrony przed poddaniami, ułożenie rąk, uchwyt i przejścia gardy, żeby wymienić tylko kilka zalet.



Różnica między Kimonem a Gi
Wiele osób używa tych nazw wymiennie. Nie jest to określenie precyzyjnie, bowiem kimono to popularna szmata używana w Judo, a Gi jest dedykowane do BJJ. Jakie są, oprócz nazewnictwa, różnice? Na pierwszy rzut oka większość Gi można rozpoznać po wielu naszywkach, aczkolwiek nie jest to regułą (np. produkty firmy Atama). Oczywiście jest to tylko aspekt estetyczny, który nie każdemu musi się podobać. Podstawowa różnica tkwi w budowie. Generalnie można powiedzieć, że kimona są dużo obszerniejsze niżeli Gi. Bluza kimona ma nieco krótsze rękawy i szerszy rękaw. Nogawki najczęściej także są krótsze i nieco szersze. Choć początkowo możesz nie widzieć różnicy, z czasem zobaczysz, że lepiej dopasowane Gi daje dużo większy komfort treningu i walki. W tym artykule będę się skupiać na Gi. Jednak na potrzeby tego artykułu nazwy te będę stosował wymiennie.

Plecionki
Powszechnie klasyfikuje się gi ze względu na typ plecionki, z jakiej jest wykonane. Odnosząc się do plecionki zwykle mamy na myśli górę gi, nie spodnie. Jednakże zakup wytrzymalszej góry od zwykle idzie w parze z jednoczesnym zakupem mocniejszych spodni.

Pojedyncza plecionka

Pojedyncze plecionki są tymi podstawowymi w BJJ. Są tanie i lekkie, ale ich cienka warstwa ułatwia przeciwnikowi uchwyt i trzymani. Gi z pojedynczej plecionki ma ten sam wzór plecionki, co podwójna plecionka tylko cieńszy. Dzięki temu stanowią idealny wybór na sezon wiosenny i letni. Kimono z tego typu plecionki będzie mniej wytrzymałe niż inne, ale jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z BJJ, pojedyncza plecionka będzie w sam raz dla Ciebie ze względu na niższy koszt.

Podwójna plecionka
Podwójna plecionka jest droższa i cięższa od pojedynczej. Są to prawdopodobnie najczęściej noszone przez doświadczonych zawodników gi. Kimona z podwójnej plecionki są bardzo podobne do tych z pojedynczej, ale są utkane z dodatkowej ilości materiału, co skutkuje większą wagą. Ten materiał i waga wpływają na wytrzymałość gi. Przez swoją wagę i sztywność podwójna plecionka może być niewygodna jeżeli nie jest dobrze dopasowana.

Pod zawody podwójna plecionka, jest znacznie lepszą opcją niż pojedyncza ze względu na swoją grubość i sztywność, które utrudnią twojemu przeciwnikowi chwytanie. Wadą takiej plecionki jest jej waga, ponieważ jeżeli masz problemy z limitem wagowym na zawodach to taka plecionka nie ułatwi ci życia ( większość turniejów wymaga robienia wagi w gi). Aby temu zapobiegać niektórzy producenci wypuszczają specjalne gi pod zawody „ultra light. Innym problemem związanym z podwójna plecionką jest gorąco, zwłaszcza w okresach wiosennych i letnich. Wtedy warto mieć pojedyncza plecionkę.

Plecionka typu „Gold Weave”

Ta plecionka składa się z materiałów, które stanowią połączenie pojedynczej i podwójnej. Zaprojektowana tak, aby była wytrzymała bez niepotrzebnej dodatkowej wagi. Została ona zaproponowana jako standard na zawody przez Konfederację BJJ, jednakże nie jest ona koniecznością, zazwyczaj wystarczy tylko odpowiednia długość rękawów i spodni.

Inne plecionki

Niektórzy producenci wyszli z plecionkami typu „Platinum” itp. jednak w tej kwestii nie ma żadnych standaryzacji i stanowią bardziej chwyt marketingowy niż rzeczywista różnicę w budowie plecionki.

Kołnierz gi

Niektóre kurtki od gi maja grubsze i twardsze kołnierze niż inne. Nie są one tak wygodne, ale z drugiej strony utrudniają przeciwnikowi duszenia. Większość kołnierzy wypełnionych jest bawełną, jednak niektóre nowe i lepsze modele wyposażone są w gumową wkładkę. Dzięki niej kołnierz szybciej schnie i zmniejszone jest prawdopodobieństwo rozwoju bakterii i pleśni.

Na co zwracać uwagę?
O trwałości kimona, oprócz plecionki z jakiej są wykonane, decydują przede wszystkim szwy. Należy zwrócić szczególną uwagę na ich wykonanie. Markowe kimona mają co najmniej potrójne szwy (np. Koral). Warto przyjrzeć się szczególnie spodniom, które zużywają się najszybciej i lubią rwać się w okolicach kolan. Schemat pod spodem prezentuje najpopularniejsze wrażliwe miejsca, w których producenci stosują wzmocnienia.
Rozmiary gi
Rozmiarówka w Jiu Jitsu to trudna sprawa. Producenci nie podają rozmiarów w centymetrach tylko w specjalnych oznaczeniach. Rozmiary gi różnych producentów mogą się znacząco różnić, jednak większość sprzedawców podaje rozmiary (wzrost i waga) obok przyjętej skali (A0 – A5)

Ile gi będę potrzebował?

Jeżeli trenujesz kilka razy w tygodniu będziesz prawdopodobnie potrzebował więcej niż jedno gi, chyba, że jesteś naprawdę zdyscyplinowany, jeżeli chodzi o robienie prania ( i masz dużo wolnego czasu). Zwykle korzystanie z gi 2 razy z rzędu to jest absolutne maksimum. Trenowanie w brzydko pachnącym kimonie jest udręką dla sparing-partnerów i zagrożeniem dla Twojego zdrowia.

Jaki kolor wybrać?
Tradycyjnymi kolorami dla kimon w BJJ są biały i niebieski. Na większości zawodów pozwolą ci wystąpić tylko w tych kolorach. Obecnie wiele firm produkuje gi w najróżniejszych kolorach, jak: czarne, granatowe, czerwone, żółte, różowe czy odmiany kamuflażu. Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem takiego nie-tradycyjnego koloru to warto się spytać swojego instruktora o zdanie, aczkolwiek osobiście nigdy się nie spotkałem ze strony trenerów z jakimiś przeciwwskazaniami.

Gdzie Kupić?

Niestety, ale według mojej najlepszej wiedzy na dzień dzisiejszy nie ma w Polsce tradycyjnych sklepów sportowych mających w swoim asortymencie Gi dedykowane do BJJ. Pozostają zakupy w jednym z kilku sklepów internetowych działających w Polsce. Jest jeszcze możliwość zamówienia sprzętu za granicą, jednak nastręcza to wielu problemów związanych z płatnością i wysyłką.

Pamiętaj, że każdy jest nieco inaczej zbudowany i takie samo gi na jednym może leżeć idealnie, a na drugim już trochę gorzej. Każdy także ma swoje preferencje. Niektórzy wolą nieco cięższą „szmatę” inni przykładają dużą uwagę do sztywności kołnierza. Z czasem będziesz wiedział czego potrzebujesz, a na razie warto korzystać z doświadczenia kolegów i trenera.

Zapraszam do komentowania i umieszczania swoich uwag.
>

Czytaj dalej...

środa, 20 maja 2009

Punkty do Rankingu po Pucharze Polski BJJ

W ostatnie weekend w Koninie odbył się VII Puchar Polski Brazylijskiego Jiu-Jitsu, impreza zgromadziła ponad 340 zawodników i zawodniczek z czego prawie 60 miało okazję zdobyć parę punktów do rankingu. Na wyróżnienie zasługuje napewno niesamowity finał kategorii do 80 kg między Maciejem Kowalskim, a Grzegorzem Klocem. Chlopaki dali naprawdę ładny pokaz techniki. Kategoria ta była także najwyżej punktowane ze względu na największą frekwencję. Tak przedstawia sie pierwsza dziesiątka z Konina:
  1. Maciej Kowalski - 22,5 pkt
  2. Piotr Bagiński - 16, 5 pkt
  3. Grzegorz Szatkowski - 16,5 pkt
  4. Robert Trzcionka - 15 pkt
  5. Sandra Paszkiewicz - 15 pkt
  6. Natalia Szczecińska - 15 pkt
  7. Karolina Zawodnik - 15 pkt
  8. Grzegorz Kloc - 9 pkt
  9. Paweł Kamiński - 6,6 pkt
  10. Karol Migo - 6,6 pkt


Natomiast w klasyfikacji generalnej nastąpiły małe przetasowania. Pierwsze dwie pozycje zajmują ciągle zwycięscy MP w Szczecinie: Tomasz Cholewicki i Tomasz Narkun. Nasz dotychczasowy rodzynek w top10 - Sandra Paszkiewicz podskoczyła o trzy oczka i znalazła się na 3 miejscu. Piszę dotychczasowy rodzynek, bowiem dołączyły do niej dwie panie: Karolina Zawodnik i Irena Preiss. Oto Cała dziesiątka:
  1. Tomasz Cholewicki - 64,5 pkt
  2. Tomasz Narkun - 43,5 pkt
  3. Sandra Paszkiewcz - 42 pkt
  4. Grzegorz Kloc - 40,5 pkt
  5. Maciej Kowalski - 35,4 pkt
  6. Karol Bedorf - 31,5 pkt
  7. Piotr Bagiński - 30,5 pkt
  8. Karolina Zawodnik - 30 pkt
  9. Irena Preiss - 26 pkt
  10. Rafał Moks - 25,8 pkt
Pełny ranking dostępny pod tym adresem.
Zapraszam do komentowania wyników i pisania sugestii odnośnie tworzenia rankingu.

Czytaj dalej...

wtorek, 19 maja 2009

Uaktualnienie listy zawodów Rankingu Chwytaczy

Uzupełniany listę zawodów branych pod uwagę w Rankingu Chwytaczy o nową pozycje. Będziemy starać się uzupełniać ją na bieżąco tak, aby obejmowała wszystkie możliwe otwarte imprezy grapplingowe w Polsce. Ostatecznie ranking ma premiować zawodników, którzy startują regularnie i na wielu zawodach. Dodaliśmy Bad Boy Cup III, który odbędzie się 6 czerwca w Pile. Jak na razie umieszczony został w klasie C z możliwością przesunięcia do B. W głównej mierze zależy to od frekwencji i poziomu zawodów. Oczywiście pod uwagę brane są tylko miejsca na podium z najwyższej kategorii, czyli elita bądź zaawansowani.

Pełna lista zawodów dostępna w tym miejscu.

Na zdjęciu zeszłoroczny plakat z 2 edycji Bad Boy Cup.

Czytaj dalej...

piątek, 15 maja 2009

Szczecin, pierwsza duża impreza rankingu.

Kolejna, nieco spóźniona, aktualizacja rankingu chwytaczy po dwóch imprezach, które miały miejsce w ostatni weekend kwietnia w Szczecinie. Pierwsza z nich, Mistrzostwa Polski SF jak zawsze stały na bardzo wysokim poziomie sportowych. Startowało wielu utytułowanych zawodników z ugruntowaną renomą, a także młode wilki, które sprawiły kilka niespodzianek. Niestety niemożna pochwalić poziomu organizacji. Zeszłoroczna edycja postawiła poprzeczkę bardzo wysoko. W porównaniu do poprzednich lat zawody w Szczecinie wypadły jednak w tym roku blado. Zawsze trudno uniknąć poślizgów czasowych, ale przy 250 startujących dekoracja (w dodatku bez podium !) nie powinna kończyć się o godzinie 22:00. O finale małego open, teoretycznie prestiżowej kategorii z nagrodą główną 1000zl, zapomniano - zostałł rozegrany w trakcie dekoracji. Szkoda, bo nie wzbudził przez to specjalnego zainteresowania.
Drugiego dnia odbył się I Puchar Polski w Grapplingu. Zawody rozegrano w dwóch dywizjach 'gi' i 'no gi'. Tak jak można było się spodziewać zawody nie wzbudziły dużego zainteresowania, w sumie wystartowało około 70 osób. Większość czołowych zawodników pojechała do domu i de facto były to zawody lokalne. Tytuł Puchar Polski jest w tym momencie znacznie na wyrost. Decyzja o dodaniu zawodów do klasy B była zbyt pochopna. Tyle na temat samych zawodów, przejdźmy do punktacji.


Pierwsza dziesiątka przedstawia się następująco:
  1. Tomasz Cholewicki - 64,5 pkt
  2. Tomasz Narkun - 43,5 pkt
  3. Grzegorz Kloc - 31,5 pkt
  4. Karol Bedorf - 31,5 pkt
  5. Rafał Moks - 25,8 pkt
  6. Sandra Paszkiewicz - 22 pkt
  7. Jędrzej Loska - 21 pkt
  8. Mateusz Czubak - 20 pkt
  9. Tomasz Michałowski - 19,2 pkt
  10. Maciej Różański - 17,4 pkt
Przede wszystkim rzuca się w oczy totalna dominacja Berserker's Team w rankingu, aż 8 zawodników tego klubu znajduje się w pierwszej dziesiątce rankingu. Tomasz Cholewicki i Tomasz Narkun zapracowali sobie na taki wynik tylko startem w MP SF, wygrywając odpowiednio kategorie -76,9kg i 87,9 kg. Na miejscu trzecim znajdują się ex equo: Karol Bedorf, który zapunktował na MP SF oraz Grzegorz Kloc, który zebrał punkty także na PP Grapplingu. W pierwszej dziesiątce mamy rodzynka - kobietę: Sandrę Paszkiewicz. Życzymy powodzenia w walce z mężczyznami o laury! :) Najprawdopodobniej 16 maja po Pucharze Polski BJJ czekają nas przetasowania na szczycie.

Dokładne zestawienie (plik excel) z punktacją ze wszystkich zawodów, dla wszystkich zawodników, z podziałem na klubu dostępne pod tym adresem.

Czytaj dalej...